Filipiny nurkowanie

Filipiny Nurkowanie

Zapraszamy na wyprawę filipiny nurkowanie 2017. Nurkowanie z rekinami i płaszczkami to satły punk programu naszej wyprawy do filipin.

14-27 października 2017 lub 14-28 października z Kuala Lumpur

 

mapa filipinyFilipiny to archipelag ponad siedmiu tysięcy wysp, leżących na terenie jeszcze większego Archipelagu Malajskiego – największego archipelagu na Ziemi. My zabierzemy Was na te najpiękniejsze z nich i najbardziej atrakcyjne nurkowo: Malapascuę, Cabilao i Balicasag, leżące w centralnej części archipelagu Filipin, zwaną też Archipelagiem Wizajskim. Archipeag Malajski rozciąga się pomiędzy Indochinami a Australią. Powstał w wyniku rozpadu superkontynentu Gondwana i rozdziela dzisiaj dwa wielkie oceany: Ocean Indyjski i Pacyfik. Archipelag Malajski dzieli się też na kilka mniejszych archipelagów, jak: Wielkie Wyspy Sundajskie (m.in. Borneo, Sumatra, Celebes i Jawa), Małe Wyspy Sundajskie (m.in. Timor, Flores, Lombok, Bali i Komodo), Moluki, czy Filipiny właśnie.

nurkowanie filipiny

filipiny nurkowanie

Panuje tutaj gorący wilgotny klimat równikowy. Filipiny dzielą się na trzy gł ówne części: Luzon na północy, Mindanao na południu i Wizaje w centrum. Wizaje, archipelag oblewany aż sześcioma morzami, są najciekawszą z nich.

nurkowanie filipiny 47

nurkowanie filipiny

 

 

 

 

 

 

Właśnie tam, po raz już jedenasty skierujemy kroki. Filipiny leżą na terenie Koralowego Trójkąta, obszaru o największym zagęszczeniu i zróżnicowaniu życia na Ziemi. Tutejsze rafy koralowe słyną przede wszystkim ze wspaniałego makro – nasi nurkowi przewodnicy specjalizują się w tropieniu takich cudów natury, jak wielobarwne ślimaki nagoskrzelne, kraby porcelanowe, krewetki modliszkowe i koniki morskie z pigmejowymi, wielkości 4 mm włącznie. Tutejsze rafy zamieszkują różnokolorowe antenice (ang: frogfishes), węże morskie, gigantyczne żółwie zielone, mandarynki, strzępiele, orlenie, graniki, rogatnice, snapery, pokolce czy nadymki – nurkowanie na Filipinach należy do wspaniałych przeżyć. Największym nurkowym skarbem Archipelagu Wizajskiego są jednak rekiny osogony, a podwodna wyspa Monad Shoal, nieopodal Malapascui na Morzu Wizajskim jest jedynym miejscem na Ziemi, gdzie kosogony przypływają regularnie na głębokości dostępne nurkom rekreacyjnym. W ramach wyprawy na Filipiny odwiedzicie wraz z nami od pięciu do dziewięciu egzotycznych filipińskich wysp.

nurkowanie filipiny 42 nurkowanie filipiny 45 nurkowanie filipiny 46

nurkowanie filipiny 43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dwie z nich: Cabilao i Malapascua będą naszymi stałymi bazami, gdzie będziemy wypoczywać na rajskich plażach i skąd będziemy wyprawiać się na nurkowanie. Na każdej z rajskich wysp-baz spędzimy po pięć dni, które można poświęcić na nurkowanie, wypoczynek, a najlepiej obie te rzeczy razem. Ale najpierw wylądujemy na wyspie Mactan, do której przybił niegdyś Ferdynand Magellan, a następnie przejedziemy na Cebu – centralną wyspę Wizajów, gdzie spędzimy pierwszy nocleg i zaznamy pierwszego kontaktu z egzotyką Filipin. W lokalnych sklepach znajdziemy tanie egzotyczne owoce, tanie jedzenie i tani rum. Na szczególnie zmęczonych po podróży czekają w Cebu City szwedzkie i tajskie masaże, które z całą odpowiedzialnością rekomendujemy wszystkim.

nurkowanie filipiny 38

nurkowanie filipiny 39

 

 

 

 

 

nurkowanie filipiny 40

nurkowanie filipiny 41

 

 

 

 

 

 

 

nurkowanie filipiny 37Nazajutrz wyruszymy na pierwszą z naszych wysp-baz – Malapascuę. Malapascua to niewielka rajska wyspa z przepiękną plażą wysypaną białym koralowym piaskiem. Wyspa słynie z przepysznego jedzenia, serwowanego w lokalnych knajpkach, do których dobrze znamy drogę. Mieszkać będziemy w schludnym hoteliku, położonym przy samej plaży, skąd będziemy wypływać na nurkowanie. Na okolicznych rafach mieszkają antenice (ang: frogfishes), koniki morskie, mandarynki i pipefishe, zdarzają się również iglicznie. Z Malapascui, prócz nurkowania na lokalnych rafach, będziemy wyprawiać się na nurkowanie na wyspie Gato, z jaskiniami-garażami żarłaczy białopłetwych i na podwodnej wyspie Monad Shoal – jedynym miejscu na Ziemi, gdzie co rano na głębokościach dostępnych nurkom rekreacyjnym pojawiają się rekiny kosogony. W zależności od preferencji grupy, możemy wybrać się w całodzienny rejs na nurkowanie na bardziej odległych wyspach Morza Wizajskiego: rajskiej Kalanggaman, gdzie zorganizujemy barbecue pod palmami i podwodną wysepkę Nunez Shoal z głęboko opadającymi ścianami. Po pięciu dniach wyruszymy przez Cebu na wyspę Cabilao. Cabilao to rajska wyspa położona u wybrzeży wyspy Bohol w Cieśninie Boholskiej.

nurkowanie filipiny 33

nurkowanie filipiny 34

 

 

 

 

 

 

nurkowanie filipiny 36

nurkowanie filipiny 35

 

 

 

 

 

 

Lokalnej ludności mieszka tu równie niewiele, jak na Malapasce jest tu jednak znacznie mniej nurkowych resortów.  Zamieszkamy tym razem w odludnym, choć luksusowym miejscu w domkach na plaży, lub w pokojach na wysokim skalnym klifie. Nurkowanie wokół Cabilao i pobliskiej Panganggan to przepiękne stoki i ściany, są tu rekiny, żółwie zielone, antenice, węgorze piaskowe, dragonfishe i stada jadowitych sumików, zdarzają się też orlenie. W zależności od preferencji grupy, możemy się też wybrać w całodzienny rejs na słynnej wyspie Balicasag na Morzu Boholskim. Balicasag to rezerwat morskich żółwi, w trakcie jednego nurkowania można tutaj spotkać od kilkanastu do kilkudziesięciu dorodnych sztuk. Wokół stromych ścian Balicasag pływają ogromne ławice ostroboków i barrakud, które możemy spotkać w zależności od prądów. Na ostatnią noc przed wylotem powrócimy na Cebu, gdzie można będzie zrobić przedwyjazdowe zakupy.

nurkowanie filipiny 28

nurkowanie filipiny 31

 

 

 

 

 

 

Nurkowanie na Filipinach należy do łatwych i przyjemnych. Na morzu jest długa, płaska fala, której przy długich kadłubach i szeroko rozstawionych pływakach praktycznie nie da się odczud. Na filipioskich wyspach wykonujemy do czterech nurkowań dziennie. nurkowanie filipiny 30Nurkujemy z wygodnych trimaranów, zwanych tutaj banca, z szerokim pokładem i opuszczanymi wygodnymi schodami (nie drabinką!). Z Malapascui codziennie możemy wypływać na wczesnoporanne nurkowanie z rekinami kosogonami. Każdego wieczoru możemy również wypływać na nurkowanie nocne. Pomiędzy nurkowaniami możemy wracać na wyspy, by rozkoszować się plażą, bądź pozostać na łodzi i tam cieszyć się łagodnymi falami, morskim wiatrem i słońcem. Bazy na obu wyspach oferują Nitrox, który przyda się z pewnością na nurkowanie z kosogonami. W obu potrzebne jednak będą przejściówki DIN/INT.

Minimalne wymagania co do kursuów nurkowania podczas wyprawy filipiny nurkowanie to podstawowy kurs nurkowania do 20 merów. W trakcie wyprawy będzie można realizować kursy nurkowania na wszystkie przydatne specjalizacje tj.

 • Nitrox Diver,
 • Night Diver,
 • AOWD (nurkowanie do 30 m)
 • Deep Diver (nurkowanie do 40 m)
 • Master Diver (nurkowanie do 50 m)
 • Warsztaty z technik pływania
 • Warsztaty z nurkowania ze stag’em

Filipiny to drugi co do wielkości kraj na świecie, w którym językiem urzędowym jest angielski. Okres hiszpańskiego kolonializmu wspominany jest chłodno, choć w lokalnych językach, jak tlagaloc, visayan,

nurkowanie filipiny 23

nurkowanie filipiny 24

 

 

 

 

 

nurkowanie filipiny 25

nurkowanie filipiny 22

 

 

 

 

 

 

 

czy cebuanonurkowanie filipiny 26 nadal słychać hiszpańskie liczebniki. Amerykańskie wyzwolenie spod japońskiej okupacji wspominane jest ciepło, a generał McArthur cieszy się na Filipinach ogromną estymą, podobnie jak Ferdynand Magellan, który przyniósł tu chrześcijaństwo i wódz Lapu Lapu, który go zjadł. Filipiny są do dziś chrześcijańskie, będąc pod tym względem jedyną, obok buddyjskiej Taljandii wyspą na przeważnie islamskim Archipelagu Malajskim. Tutejszą walutą jest filipioskie peso. Tutejsze kantory wymieniają euro, funty oraz dolary amerykańskie, ale jedynie w studolarowych banknotach z niebieskim paskiem. Jedzenie jest dosyć tanie, lokalne usługi typu fryzjer, czy masaż również znacznie tańsze niż w Polsce. Kwota 500 USD na własne wydatki powinna starczyć z nawiązką. Napięcie elektryczne na Filipinach to 220 V 60 Hz, jednak gniazdka elektryczne są zwykle typu A (amerykańskie). Na wyprawie przydadzą się więc przejściówki. O przejściówkach pamiętamy również w bazach nurkowych, posiadających głównie butle z amerykańskim zaworem typu INT.nurkowanie filipiny 17

nurkowanie filipiny 18

 

 

 

nurkowanie filipiny 19 nurkowanie filipiny 20 nurkowanie filipiny 21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z Filipin warto przywieźć smakołyki, jak suszone mango, przyprawy, czy tutejszy rum Tanduay, który jest dobry i tani… 😉

Filipiny nurkowanie – ramowy plan wyprawy

DZIEŃ 1 Wylot z Europy

DZIEŃ 2 Lądowanie na wyspie Mactan i transfer do hotelu na wyspie Cebu. Szansa na odpoczynek po podróży i pierwszy kontakt z egzotyką Filipin. W Cebu czekają na nas relaksujące masaże (tajski, szwedzki itd.), pomagające zregenerować się po przylocie, egzotyczne owoce i smaczna azjatycka kuchnia. To przyjemności, których trudno sobie odmówić i naprawdę nie warto, a wszystko znacznie taniej niż w Polsce…

DZIEŃ 3 Poranny transfer na wyspę Malapascua (około 4-ech godzin klimatyzowanym samochodem i łodzią). Rozlokowanie w nadmorskim resorcie Hippocampus http://www.hippocampus-online.com/, położonym tuż przy słynnej plaży Bounty Beach. Dla chętnych rozpoznanie lokalnej rafy na snorklu, można również wykonać pierwsze nurkowanie popołudniowe lub nocne. Na wyspie Malapascua czeka na nas jeszcze bardziej oryginalna, wyszukana kuchnia, a relaksujące masaże na wyspie wykonywane są pod palmami na plaży.

DZIEŃ 4 Nareszcie nurkowanie! Wczesnoporanne wypłynięcie na gujot Monad Shoal, na spotkanie z rekinem kosogonem (eng. thresher shark). Powrót na śniadanie, a następnie wypłynięcie na dwa nurkowania na Gato Island. Pierwsze nurkowanie na Gato z rekinami żarłaczami białopłetwymi rafowymi oraz w koralowej jaskini na Gato. Na Gato Island zobaczymy sporo ślimaków nagoskrzelnych, gniazdują tam morskie węże – wiosłogony, zdarzają się też zmiennobarwne mątwy. Nurkowanie z wężami i rekinami jest oczywiście bezpieczne o ile nikt nie łapie zwierząt za ogon 😉 Wieczorem dla chętnych nurkowanie nocne – postaramy się podpatrzed spektakularne gody barwnych mandarynek, zapolujemy też na koniki morskie.

DZIEŃ 5 Dla chętnych kolejne poranne wypłynięcie na nurkowanie z rekinami kosogonami na Monad Shoal, a następnie nurkowanie w miejscach położonych bliżej wyspy Malapascua, jak Lapu-Lapu #1 i #2, gdzie można spotkać antenice (ang: frogfishes), iglicznie-duchy (ang: ghost pipe-fish), ośmiornice, wieczorem możliwe nurkowanie o zachodzie Słonca – polujemy na groteskowe kraby, noszące na swych pancerzach ukwiały, barwne ślimaki nagoskrzelne i inne cuda makro …

DZIEŃ 6 – Kolejny dzień nurkowań wokół wyspy Malapascua lub opcjonalne całodzienne wypłynięcie na odległą wysepkę Kalanggaman, a wtedy dwa-trzy nurkowania wzdłuż stromych ścian Nunez Shoal i Kalanggaman oraz barbecue na wyspie. Wcześnie rano po drodze na Kalanggaman możliwe będzie oczywiście kolejne nurkowanie z rekinami kosogonami na Monad Shoal

DZIEŃ 7 – Czas na relaks na Malapasce, możliwa wycieczka łodzią na jedną z sąsiednich wysp. Chętni oczywiście mogą również dalej nurkować np. na Deep Rock i Deep Slope, gdzie znów mamy szanse na spotkanie m.in. antenic.

DZIEŃ 8 – Po śniadaniu długi transfer (w sumie około 8 godzin) przez Cebu na wyspę Cabilao i rozlokowanie w słynnym nadmorskim resorcie Pura Vida http://www.cabilao.com/. W ośrodku poza wyśmienitą restauracją dostępny jest salon masażu. Na plaży leżaki i hamaki.

DZIEŃ 9 – Nurkowanie wokół wyspy Cabilao, możliwe 2-3 nurkowania dzienne wzdłuż wspaniałych ścian i koralowych raf wyspy Cabilao oraz doskonałe i pełne emocji nurkowanie nocne. Na koralowych rafach wokół Cabilao spotykamy rekiny – żarłacze białopłetwe rafowe, orlenie, żółwie zielone, wiosłogony, antenice i zadziwiające, przypominające klejnoty meduzy (ang: crown jellyfish).

DZIEŃ 10 – Nurkowanie wokół wyspy Cabilao, możliwe 2-3 nurkowania dzienne oraz nurkowanie nocne. Na nurkowaniach nocnych możemy spotkać m.in. zadziwiające stada żerujących jadowitych sumików za dnia ukrywających się w grotach i rozpadlinach, a nocą sunących jak szarańcza przez rafę, wyskakujące z dna węgorze i wielu innych niezmiernie interesujących przedstawicieli nocnych gatunków morskich.

DZIEŃ 11 – Nurkowanie wokół wypsy Cabilao, lub opcjonane całodzienne wypłynięcie na niesamowitą wyspę Balicasag, gdzie w trakcie jednego rejsu zdarza się spotkać kilkadziesiąt gigantycznych żółwi zielonych (Chelonia mydas), ławice tysięcy barrakud i/lub ostroboków. Balicasag to jedno z najsłynniejszych nurkowisk Koralowego Trójkąta i jeden diamentów na naszych osobistych listach najlepszych nurowisk Ziemi.

DZIEŃ 12 – Nurkowanie wokół wyspy Cabilao, lub opcjonalna całodzienna wycieczkę na wyspę Bohol, do słynnych Czekoladowych Wzgórz z lunchem na barce płynącej do wodospadów na rzece Loboc. Wycieczka na Bohol to okazja nie tylko do poznania przepięknych krajobrazów wyspy Bohol, are również na spotkanie z lokalną kulturą dzięki występom filipioskich tancerek i muzyków.

DZIEŃ 13 – Po śniadaniu transfer na wyspę Cebu (około 4 godziny), rozlokowanie w hotelu w centrum miasta, w pobliżu centrum handlowo-rorywkowego Ayola, okazja do ostatnich masaży i zakupów.

DZIEŃ 14 – Transfer na lotnisko na Mactan i wylot do Polski

DZIEŃ 15 – Lądowanie w Kraju

mapa filipiny 4 nurkowanie filipiny 1 nurkowanie filipiny 2 nurkowanie filipiny 5 nurkowanie filipiny 6nurkowanie filipiny 8 nurkowanie filipiny 9 nurkowanie filipiny 10 nurkowanie filipiny 11 nurkowanie filipiny 12 nurkowanie filipiny 13 nurkowanie filipiny 14 nurkowanie filipiny 15

nurkowanie filipiny 16

 

 Filipiny Nurkowanie

Informacje o kosztach i płatnościach:

Koszty wyprawy: 4500 PLN + przelot (ok. 3,5 tys PLN)

Cena zawiera:

 •  Przeloty na trasie Warszawa – Mactan – Warszawa
 •  5 noclegów w resorcie przy plaży na wyspie Malapascua
 •  5 noclegów w resorcie przy plaży na wyspie Cabilao
 •  2 noclegi w centrum miasta Cebu na wyspie Cebu
 •  Transfery z lotniska i na lotnisko Mactan
 •  Transfery lądowe i przepłynięcia pomiędzy wyspami Cebu, Malapascua i Cabilao
 •  Opieka przewodnika nurkowego, polskiego instruktora nurkowania i ratownika DAN

Cena nie zawiera:

 • Pakietów nurkowych: o pakiet 10 nurkowań 1500 PLN do dowolnego wykorzystania na obydwu wyspach
 • pakiet 20 nurkowań 2500 PLN do dowolnego wykorzystania na obydwu wyspach.
 • pakiet NO LIMIT nieograniczonej liczby nurkowań 3000 PLN
 • pakiet nitrox 120 PLN za 10 butli lub 16 PLN za pojedynczą butlę
 • pakiety nurkowe zawierają transfery łodzią na nurkowiska, butle z powietrzem, balast i lokalnych przewodników, doskonale znających filipioskie rafy
 • Opłat za nurkowanie w rezerwatach 150 PHP (~12 PLN) dziennie za Malapascua i Cabilao, 50 PHP (4 PLN) za Monad Shoal – płatne na miejscu w bazach nurkowych
 • Opłat za całodzienne wypłynięcia do bardziej odległych miejsc, jak Kalanggaman (900 PHP) i Balicasag (1275 PHP)
 • Ubezpieczenia nurkowego (w wypadku innego niż DAN, w bazach możliwe dopłaty „na komorę”)  Ewentualnych opłat za kursy nurkowania realizowane w trakcie wprawy
 • Wypożyczenia jakiejkolwiek części ekwipunku nurkowego
 • Posiłków i napojów niewymienionych w programie
 • Dopłat za zakwaterowanie w pojedynczym pokoju
 • Opcjonalnej wycieczki do Czekoladowych Wzgórz na wyspie Bohol (cena zależna od liczby uczestników)
 • Opłaty wylotowej z Filipin (750 PHP – około 62 PLN)
 • Innych osobistych wydatków Aby zarezerwować sobie miejsce na wyprawie nurkowej na Filipiny należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1500 PLN na pokrycie kosztów rezerwacji hoteli i transferów, oraz ~3500 PLN na zakup biletów lotniczych (ceny przelotów zmieniają się z dnia na dzień, więc będą każdorazowo potwierdzane indywidualnie). Zaliczka na rezerwacje nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji, koszty biletów lotniczych w zależności od wybranej taryfy.

Kuala Lumpur to, obok Hong-Kongu, czy Singapuru jedno z miast-pereł Azji Południowo Wschodniej. Wybierając się na wyprawy nurkowe do Azji Południowo Wschodniej z pewnością warto zobaczyd któreś z nich przy okazji, szczególnie jeśli dla kontrastu spędzamy dwa tygodnie na łodzi nurkowej, czy mniej lub bardziej odludnych wyspach Archipeagu Malajskiego. Kuala Lumpur to stolica Malezji. Miasto słynie z licznych atrakcji turystycznych, jak choćby słynne, znane z filmów bliźniacze wieże Petronas Tower, wieża telewizyjna ze szczytu, której widać panoramę miasta, czy ogród zoologiczny z wielkim aviarium. W Kuala Lumpur znajdzie się też i chińska dzielnica, która ma własny, unikalny klimat z ulicznym bazarem, na którym można kupić chyba wszystko – w tym właśnie Chinatown zamierzamy nocować.

hotle filipiny 1 hotle filipiny 2 hotle filipiny 5 hotle filipiny 4 hotle filipiny 3 hotle filipiny 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedłużenie wyprawy o zwiedzanie Kuala Lumpur zabiera tylko jeden dodatkowy dzieło z kalendarza. Chętni będą musieli wyruszyć z Cebu nieco wcześniej w piątek rano, tak aby zyskać dodatkowe pół dnia na zwiedzanie Kuala Lumpur, w którym wylądujemy około jedenastej przed południem. Na pobyt i zwiedzanie będziemy mieć zatem aż półtorej dnia, ponieważ wygodny wylot do Polski liniami Emirates jest w niedzielę po północy z lądowaniem w Warszawie 28/10 przed południem (przedłużymy jeden pokój na kolejną dobę tak, byśmy mogli po całodziennych spacerach wziąć przed podróżą prysznic). Ten manewr będzie oczywiście możliwy do wykonania dopóki będą miejsca we wspominanym samolocie.

Koszty dodatkowe to:

 •  Przelot z Filipin (Mactan) do Malezji (Kuala Lumpur) – około 100 USD
 •  Nocleg w Kuala Lumpur – około 60 USD od osoby
 •  Koszty biletów autobusówych, biletów wstępów i jedzenia

Obecnie cena przelotu z Polski (Warszawa) na Filipiny (Mactan) i z powrotem z Malezji (Kuala Lumpur) do Polski (Warszawa) luksusowymi liniami Emirates to 3469 PLN, porównywalna z ceną przelotów tam i z powrotem z Polski na Filipiny i do Polski.

 

Facebook