Kursy nurkowanie techniczne | nurkowanie24.com

Kursy nurkowanie techniczne

Kursy Nurkowanie Techniczne

Kursy Nurkowanie techniczne, to takie nurkowanie które wykracza poza ramy wyznaczone dla rekreacyjnych nurków w odniesieniu do samego modelu deco, który jest funkcją czasu dennego i głębokości, dodatkowo bardzo często dochodzi element tzw zamkniętych przestrzeni tak jak w przypadku nurkowania wrakowego, jaskiniowego czy nurkowania pod lodem. Nurek planując i realizując nurkowanie dekompresyjne tzw. “techniczne” wystawiony jest  na znacznie większe ryzyko niż w przypadku rekreacyjnej formy nurkowania.

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że błędnie zaplanowane/przeprowadzone nurkowanie grozi chorobą, śmiercią lub trwałym kalectwem. Dlatego kursy nurkowanie techniczne bezwzględnie wymaga większego doświadczenia i opanowania specjalistycznych technik nurkowania np z wieloma butlami, często na różnych gazach wykorzystywanych na poszczególnych etapach nurkowania i opanowanie obsługi specjalistycznego sprzętu do kursy nurkowania technicznego.

Kursy nurkowanie techniczne można określić jako takie, które jest głębsze niż 40m które jest granica nurkowania rekreacyjnego w większości popularnych federacji nurkowych takich jak: PADI, SSI, SDI, CMAS, IANTD czy IDF. można je określić również jako nurkowanie w zamkniętej przestrzeni bez możliwości bezpośredniego wynurzenia na powierzchnię.

Często kursy nurkowanie techniczne utożsamiane jest z użyciem wielu butli z różnymi gazami specjalnie przygotowanymi przez GAS BLENDER’a – osobę która zawodowo zajmuje się przygotowywaniem gazów dla nurków) Gazów tych na danych głębokościach używa się by zminimalizować efekt narkozy azotowej która pojawia się już od 30 metra głębokości nurkowej oraz uniknięcia zatrucia tlenem, które pojawia się również wraz zwiększającą się głębokością nurkowania.

Za kursy nurkowania techniczne uważane są również takie podczas których nie ma możliwości bezpośredniego wynurzenia w każdym momencie nurkowania z powodu fizycznej przeszkody takiej jak sufit jaskini czy zalanego korytarza w kopalni jak również tzw sufitu dekompresyjnego i obligatoryjnego przystanku dekompresyjnego. W związku z tym kursy nurkowania technicznego uczą takiego planowania nurkowania by eliminować potencjalne ryzyka, a te których nie da się wyeliminować lub zminimalizować muszą być do rozwiązywania pod woda, a nie tak jak to jest w przypadku nurkowania rekreacyjnego – w przypadku problemu kończymy nurkowanie i rozwiązujemy problem na powierzchni.

Sprzęt do kursy nurkowanie techniczne

Każda z szanujących się marek nurkowych ma swoją linię dla nurków technicznych. Marki te reprezentują wszystkie segmenty cenowe dlatego z zakupem odpowiedniego do budżetu sprzętu nie ma żadnego problemu. Z racji dłuższego czasu nurkowania i potencjalnej awarii cały sprzęt musi być zdublowany począwszy od maski, a kończąc na automatach i środkach wyporności. Konieczne jest też wyposażenie się w suchy skafander i odpowiedni do pory roku ocieplacz do nurkowania technicznego. No i na koniec nie zapomnijmy o minim dwóch latarkach!

Kursy nurkowanie techniczne – od czego zacząć?

Kompetencje to podstawa! Często obserwujemy sytuację, w której w pogoni za nowościami i trym co robią znajomi “kupujemy” coraz to bardziej zaawansowane komputery, zestawy butli, czy konfigurujemy automaty bez kompletnej znajomości nowych możliwości jakie daje nowa konfiguracja techniczna, ale również a może przede wszystkim nie znamy nowych procedur postępowania w sytuacjach awaryjnych! Podsumowując twin i najnowszy OLED’owy komputer jeszcze z nikogo nie zrobił nurka technicznego 😉

W jakiej federacji są najlepsze kursy nurkowania techniczne ?

To pytanie jest z definicji błędne! W każdej specjalności najważniejszy jest człowiek. To nie federacja jest najważniejsza – choć programy różnych federacji różnią się nieznacznie, a każda federacja ma też swoja filozofie szkolenia. Kluczowa jest natomiast osoba instruktora, który ma przeprowadzić dane szkolenie.

Jak znaleźć dobrego instruktora nurkowania technicznego;)

Najlepsza metoda to polecenia! Trzeba się po prostu popytać się znajomych bardziej doświadczonych nurków – najprostsze metody są zawsze najlepsze. Ok a co jak nie mamy znajomych wśród nurków technicznych. Proponujemy pochylenie się nad takimi pytaniami:

  • Czy byłem zadowolony z kursów u swojego poprzedniego instruktora? Jak tak to może on prowadzi kursy nurkowania technicznego lub może kogoś polecić?
  • Jak nasz ostatni instruktor “nie popisał się” podczas szkolenia to może mamy znajomych, którzy są zadowolenie ze swoich instruktorów …?
  • Można też obserwować działanie innych centrów nurkowych czy pojedynczych instruktorów nurkowania technicznego? via FaceBook czy stronę www. Na co warto zwrócić uwagę? Na pewno na kalendarz nurkowych szkoleń i wyjazdów – po nim od razu widać czy dany instruktor ma wzięcie i robi dużo kursów i wyjazdów czy po prostu ma stronę www czy fun page na facebook, na którym od  miesięcy nic się nie dzieje …
  • Warto sprawdzić czy dana szkoła czy instruktor ma swoje konto na youtube lub vimeo gdzie wrzuca filmy z wyjazdów czy szkoleń – od razu zobaczymy jak one wyglądają.
  • Na pewno poleciłbym unikać szkoleń, które reklamują się jako “NAJLEPSZE” i “NAJTAŃSZE”. Rzeczy czy usługi reklamowane jako NAJLEPSZE z reguły takie nie są. Taka reklama “na wprost” ma za zadanie “dorobić” im dopiero tą “jakość”. Z drugiej strony najtańsze … czy sami sobie kupujemy najtańsze ubrania, samochody i jedzenie ….. . Niestety jak coś ma być dobre to i cena nie będzie najniższa.
  • Grupy dyskusyjne i na FB – z gruntu rzeczy oczywiste pytanie na grupie w klimacie: “Jakiego instruktora polecacie w danym mieście ….” skończy się licytacja ofert instruktorów, którzy siedzą z nudów na facebook’u zamiast zajmować się szkoleniami.

Kursy nurkowania technicznego – najpierw podstawy!

Jak już nurkowanie nocne czy na nitrox’sie nie jest dla nas tajemnica, a nurkowanie na 40 m jest chlebem powszednim warto by się zastanowić kiedy ostatnio przechodziliśmy jakieś szkolenie w kontekście RESCUE i możemy myśleć o nurkowaniu technicznym. Zanim jednak zapiszemy się na kurs nurkowanie techniczne warto by sprawdzić czy jesteśmy przeszkolenie z nurkowania w suchym skafandrze i zestawie dwu butlowym twin lub sidemount.

Kursy nurkowania technicznego – wszystko po kolei

Kurs Master Diver IDF – przerwszy krok do nurkowania technicznego. Uprawnienia po kursie powietrzne nurkowanie dekompresyjne w wodach otwartych do głębokości 50 metrów.

Kurs Advanced Nitrox Diver IDF – Kurs nurkowania technicznego umożliwiający planowanie i wykonywanie nurkowań dekompresyjnych do głębokości 50 metrów i z użyciem gazu dekompresyjnego do 100% tlenu. Uprawnienia po kursie: nurkowanie dekompresyjne do głębokości 50 metrów z wykorzystaniem jednej butli bocznej z gazem dekompresyjnym zawierającej nitrox o zawartości do 100% tlenu

Kurs Extended Range Diver IDF – Kurs nurkowania technicznego, umożliwiający planowanie i wykonywanie nurkowań dekompresyjnych do maksymalnej głębokości 55 metrów i z użyciem dowolnej ilości gazów dekompresyjnych do 100% zawartości tlenu. Uprawnienia po kursie: powietrzne nurkowanie dekompresyjne do głębokości 55 metrów z wykorzystaniem wielu butli bocznych z gazami dekompresyjnymi i podróżnymi zawierającymi nitrox o zawartości do 100% tlenu

Kurs Trimix Diver – Kurs nurkowania na mieszankach helowych, do głębokości 65 metrów, umożliwiający bezpieczne zaplanowanie i wykonanie nurkowania na trimixie o zawartości tlenu większej niż 17%, z użyciem dowolnej ilości gazów dekompresyjnych. Uprawnienia po kursie: nurkowanie dekompresyjne z wykorzystaniem wielu butli bocznych z gazami dekompresyjnymi zawierającymi nitrox o zawartości do 100% tlenu i z zastosowaniem normoksycznego trimixu jako gazu dennego

Kurs Full Trimix Diver – Kurs nurkowania na mieszankach helowych, bez ograniczeń głębokości, umożliwiający bezpieczne zaplanowanie i wykonanie nurkowania na trimixie, z użyciem dowolnej ilości gazów dekompresyjnych i podróżnych. Uprawnienia po kursie: nurkowanie dekompresyjne z wykorzystaniem wielu butli bocznych z gazami dekompresyjnymi i podróżnymi zawierającymi trimix bądź nitrox o zawartości do 100% tlenu i z zastosowaniem trimixu hipoksycznego jako gazu dennego

Kurs Gas Blender – Kurs gas blenderski dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się sporządzania odpowiednich mieszanin gazowych. Ułatwia znalezienie pracy w bazie nurkowej w dowolnym miejscu na świecie. Nie wymaga uprawnień nurkowych!

Kurs nurkowania technicznego – zapisz się !

[contact-form-7 id=”2491″ title=”Formularz 1″]

Facebook