malta, gozo, nurkowanie | nurkowanie24.com

malta, gozo, nurkowanie

Malta, GOZO, Nurkowanie

Malta jest naszym stałym punktem na wypadowym na mapie nurkowej. Dwie godziny lotu samolotem i jesteśmy na miejscu. Malta jest członkiem Unii Europejskiej, więc nie są potrzebne paszporty czy visy. Na Malcie odnotowuje się najmniejszą ilość opadów w Europie. Dlatego pogoda GWARANTOWANA.

Sezon nurkowy na Malcie to zaczyna się od około 15 marca i trwa nieprzerwanie do końca października. W tym okresie sztormy są mało prawdopodobne, a temperatura powietrza powyżej 20 C 😉 Widoczność wody sięga przeważnie 30 metrów, maksymalnie 60 metrów na większych głębokościach. Temperatura wody od maja do października wynosi około 20-24°C, a zimą 15°C.

Na Malcie standardowo jesteśmy dwa razy w roku Majówka i październik – zapraszamy możecie dołączyć do naszych wyjazdów. Dodatkowo organizujemy wyjazdy pod grupę. Chcesz pojechać ze znajomymi na Maltę i ponurkować? Daj znać zorganizujemy wspólny wyjazd!

 

Nurkowanie, Malta,Gozo ceny

Orientacyjne koszty:

  • podstawowy pakiet nurkowy 250 euro – transfery na nurkowanie butle, balast i powietrze
  • nocleg apartohotel – apartamenty z kuchnią ok 800-900 zł osoba w zależności ile osobowe
  • Hotel 3/4 gwiazdki w wersji HB ok 1100 zł
  • Koszty obiadu na mieście 10-12 euro
  • Ceny biletów zaczynają się od 450 zł w zależności od terminu i wyprzedzenia z jakim rezerwujemy lot

Nurkowanie,Malta,GOZO ceny:

Podstawowy pakiet nurkowy 250 euro: (w cenie butle 12 z powietrzem i balast)

  • dopłaty po 6 euro do butli 15 i nitroxu
  • możliwość wypożyczenia twinów i stage
  • nurkowanie z tuńczykami 50 euro
  • nurkowanie na Gozo 15 euro – cały dzień 2 nurki
  • nurkowanie z łodzi na Comino 25 euro

Nurkowanie,Malta,Gozo

Warunki są doskonałe praktycznie przez cały rok, ale najlepiej przyjechać w okresie od marca do listopad.. Widoczność wody sięga przeważnie 30 metrów, maksymalnie 60 metrów na większych głębokościach. Temperatura wody od maja do października wynosi około 20-24°C, a zimą 15°C.

Miejsca nurkowe:

1. Blue Hole – Bardzo podobne miejsce do tego w Dahab w Egipcie, studnia o przekątnej ok. 30m, Nurkowanie w zależności od uprawień maksymalnie 50 metrów !!!

2. Wrak Cominoland – mały, ale interesujący wrak na 40 m, 30 m długości doskonała widoczność. Wrak przystosowany do zwiedzania, bez niebezpiecznych niespodzianek. Idealny na kurs nurkowania wrakowego.

4. Wrak MV Karvela – nurkowanie maksymalnie na głębokość 40 metrów. Możliwość penetracji wraku do środka wpływa się na 37 m. Nurkowanie z brzegu.

5. Wrak Xlendi Ferry – 80 metrowy prom, wrak jest obrócony, duże śruby z każdej strony. Nurkowanie na 30 metrów.

6. P29 – Cirkewwa – łódź patrolowa o długości 52 metrów. Łódź służyła w Marynarce Wojennej Malty przez 12 lat i brała udział w wielu misjach, między innymi operacjach ochrony granicy. Została przygotowana na potrzeby nurków i zatopiona w 2007 roku. Leży na głębokości ok 32 metrów. Wrak świetnie zachowany, na dziobie znajduje się karabin maszynowy, przy którym można zrobić świetne zdjęcia. Bezpieczny, dostępny dla nurków AOWD nawet o małym doświadczeniu.

7. Rozi – Cirkewwa – holownik leżący na głębokości ok. 30 metrów. Rozi została zatopiona w 1992 roku po 20 latach pracy w Grand Harbor 150 metrów od brzegu. To nurkowanie charakteryzuje się dużą ilością ryb (warto zabrać woreczek z ryżem). Po drodze do obejrzenia duża kotwica.

8. Arch – Cirkewwa – ogromny łuk uformowany w skale przypominającej jaskinię z otwartym sklepieniem. W drodze do niego mijamy dwa przepływowe tunele, jeden dość długi w kształcie litery L. Średnia głębokość nurkowania 18 metrów, miejsce jest więc dostępne już dla nurków ze stopniem OWD.

9. Anchor Bay – bardzo malowniczo położone miejsce z widokiem na wioskę wybudowana specjalnie do filmu „Popeye” z Robinem Williamsem. Miejsce płytkie, głebokośc 10-12 metrów. Znajduje się tu obszerna jaskinia, w której można się wynurzyć, 1 duża jaskinia katedralna i dwie małe jaskinie kapliczki.

10. Umm El Faroud – jeden z najpopularniejszych wraków w Morzu Śródziemnym. Wybudowany w 1969 roku przewoził ropę pomiędzy Włochami a Libią. Aż do lutego 1995 roku, kiedy został osadzony w suchym doku. 3 lutego nastąpiła eksplozja w wyniku nagromadzonych na nim gazów, w której to eksplozji zginęło 9 robotników, w 1998 został przetransportowany na południe wyspy i zatopiony. Statek ma 110 metrów długości i 16 metrów szerokości, położony jest na 38 metrach głębokości. Średnia głębokość nurkowania 30-34 metry.

11. Alex Cave i wrak P31 – Alex Cave to 100 metrowa jaskinia z pęcherzem powietrza, w której wynurzamy się (można porozmawiać), z jaskini przepływamy do pobliskiego wraku P-31. Jest to bliźniaczy patrolowiec do P-29, wyśmienicie przygotowany dla nurków, leżący w krystalicznie czystej wodzie. Wrak położony jest maksymalnie na 20 metrach, średnia głębokość nurkowania to 15 metrów.

12. Santa Maria Cave – przepiękne miejsce, składające się labiryntu jaskiń, położonych na małych głębokościach ok.10 metrów. Miejsce znane z ogromnej ilości ryb. Warto wziąć ze sobą butelkę z ryżem. Nurek karmiący ryby wygląda jak zaatakowany przez stado piranii. To nurkowanie daje niezapomniane przeżycia. Na wyprawę na Comino istnieje możliwość zabrania rodziny, wyprawę można połączyć ze snorkelingiem i z krótkim postojem na Blue Lagoon.

Filmy z naszych nurkowań na Malcie w 2015

 

Facebook