nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwie | nurkowanie24.com
nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwie

nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwie

nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwie

OPIS MIEJSCA NURKOWEGO nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwie:

Torpedownia oraz kuter poławiacza torped jest obiektem jedynym w swoim rodzaju, a wręcz unikatowym. Dlatego nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania Miedwie – to jedyna w swoim rodzaju przygoda

nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwie nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwie

Betonowa platforma ustawiono na kilkudziesięciu drewnianych palach. Dno pod samą konstrukcją  opada od 3 m do prawie  10 m głębokości. Pale są postawione co mniej więcej dwa metry, dlatego można swobodnie przepłynąć między nimi. Nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwie

Fantastyczną scenerię do fotografii podwodnej stanowi oprócz samej betonowej konstrukcji torpedowni jej część podwodna pełna długich kolumn. Daje to możliwość  zrobienia ciekawych zdjęć. Panuje tam półmrok lub całkowita ciemność, dlatego dwie latarki są obowiązkowe.

Miejsce to stanowi również  schronienie dla wielu gatunków ryb. Można ich tu spotkać całe ławice.

Charakterystycznym elementem podwodnej części  jest betonowy blok utworzony ze ścian biegnących dookoła dwóch luków torpedowych. Wejście do jednego z luków/szybu windy do opuszczania torped jest stosunkowo proste i przy asekuracji drugiego nurka bezpieczne. Jest tu ciasno ale można kontynuować nurkowanie. Jednak należy zwrócić uwagę na metalowe pozostałości konstrukcje po dwóch stronach szybu, jak i na rumowisko znajdujące się na jego dnie.

nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwienurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwieWoda w tym miejscu, niezależnie od warunków panujących w samym jeziorze, powinna mieć dobrą widoczność, jednak należy uważać na dno – jeden nieuważny ruch płetwą i dobra widoczność pozostaje wspomnieniem. Drugi szyb jest niedostępny do nurkowania.

Penetrując rumowisko pod torpedownią można wynurzyć się w jej w wolnej przestrzeni powietrznej pod sama płytą. Zależy to jednak od stanu wody
Na torpedownię polecamy poświęcić całe jedno nurkowanie – jest tego warta!

 

 

Wrak poniemieckiego kutra
18 metrowy wrak kutra do poławiania torped z okresu II wojny światowej leży na 15 metrach głębokości  około 50 m na północny wschód od narożnika torpedowni – dla bezpieczeństwa poprowadzona jest poręczówka. Jak na warunki wód śródlądowych jest to duża jednostka, która pozwala nawet na delikatna penetrację.
Zwiedzanie polecamy rozpocząć od obejrzenia całej jednostki – dla bezpieczeństwa do od sterówki puszczona jest opóstówka, która kończy się pod samą powierzchnią – można przy niej zrobić przystanek bezpieczeństwa . Na rufie, znajduje się kolumna windy z bomem służącym do wyciągania torped. Od strony rufy znajduje się również wejście do największego pomieszczenia statkowego z dużymi oknami biegnącymi po obu jego stronach. Penetracja nie powinna sprawia większego kłopotu, jednak trzeba pamiętać o asekuracji i o łatwo wznoszącym się mule zgromadzonym wewnątrz pomieszczenia.
Płynąc w stronę dziobu, mamy sterówkę, a w części dziobowej kolejne pomieszczenie  na prawej burcie sidemontowi nurkowie mogą przepłynąć przez nią ku włazowi znajdującemu się na pokładzie rufowym. Jednak ta ścieżka wymaga doświadczenia i nie nadaje się dla średniozaawansowanych nurków.

nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwienurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwieNurkowanie na wraku kutra jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia pierwszych kroków w kierunku  nurkowań wrakowych.

Jak sie dostaniemy na miejsce nurkowania:

Do dyspozycji mamy łódz specjalnie przygotowaną dla nurków, która pomieści 8-10 osób nurkujacych

 

 

 

 

 

Ramowy Plan: nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwie

weranda9:30-10:15 zebranie na terenie restuauracji WERANDA w Morzyczynie i przeniesienie się na łódź
11:00 Zaczynamy pierwsze nurkowanie. Zazwyczaj dzielimy sie na dwie grupy. Jedna grupa zaczyna od torpedowni a druga od kutra. Potem sie wymieniamy. Na każde nurkowanie rezerwujemy sobie godzine.
12:00 Obiad na pokładzie łodzi
13:00 Zaczynamy drugie nurkowanie
14:30-15:30 Powrót do przystani.

Koszty wyprawy wrakowej

Koszt wyprawy wrakowej to 175 zł/osoba* i obejmuje koszty transportu na miejsce nurkowe, omówienie nurkowania i ciepły posiłek na łodzi.weranda2
*osoby z uprawnieniamy PADI OWD + specjalizacja wrakowa lub adekwatna innej organizacji
*osoby bez uprawnień wrakowych, wymagana jest asysta Dive Mastera lub Instruktora – koszt dodatkowy 100zł/osoba

Kalendarz wypraw: nurkowanie wrakowe na torpedowania miedwie

  • 3 grudnia 2016 start 9:30
  • 17 grudnia 2016 start 9:30
  • 7 stycznia 2017 start 9:30
  • 21 stycznia 2017 start 9:30
  • 4 lutego 2017 start 9:30
  • 18 lutego 2017 start 9:30

Zapraszamy na nurkowanie wrakowe kuter oraz torpedowania miedwieweranda3

Dla zainteresowanych podczas wyjazdów można zrobić kurs wrakowy padi oraz przeprowadzić szkolenia ze strzelania bojki, pływania w konfiguracji DIR czy nurkowania ze stegem.

Facebook